Zvodný luxus českých minerálov
Prívesok je vyrobený z vysoko kvalitného striebra 925, zdobený českým meteoritom vltavínom o rozmeroch 6x4 mm. Kameň má výbrus slzičkového tvaru. Je to ladný strih so symetrickým rozložením svetla. Minerál zelenej farby obopína rozptyl červeného granátu. Váha šperku je 0,6g. Strieborný rám je pokrytý tenkou vrstvou ródia, čo šperkom dodáva ušľachtilý biely lesk a chráni ho pred znečistením. Šperky z ródiového striebra 925 môžu nosiť aj ľudia náchylní na alergie. Pri kontakte s citlivou pokožkou prívesok nespôsobuje začervenanie ani podráždenie. Je vhodný na každodenné nosenie alebo ako komplet na výnimočné príležitosti spolu s náušnicami a prsteňom zo série Orion.
Mýty o Orionovi
Starogrécky hrdina Orion bol synom olympského boha morí a oceánov – Poseidona. Mladý muž bol veľmi pekný a vysoký. V niektorých legendách je zobrazovaný ako obor, ktorý mohol kráčať po dne oceánu, kým jeho hlava vyčnievala nad vodou. Orion predviedol veľa hrdinstiev, avšak jeho slabosťou boli ženy. Raz v lese stretol sedem nýmf. Tento mocný lovec dievčatá vystrašil a tie pred ním rýchlo utiekli. Orion dlho krásky prenasledoval, až sa Zeus nad nimi zľutoval a skryl ich na oblohe, kde sa zmenili na sedem hviezd. Mladý muž však nebol dlho smutný a jeho priazeň si získala bohyňa múdrosti, Aténa, ktorá ho však zabila. Podľa jednej z bájí mu nechtiac strelila do hlavy šíp. Podľa inej ho zase zabila, pretože sa odvážil vyzvať ju na súťaž v hádzaní diskov. Po smrti ho Artemis vzala do neba, kde odvtedy poľoval so svojím verným psom Siriusom.
Pôvod granátového jablka a vltavínu
Názov vltavínu, alebo českého meteoritu, súvisí s jeho pôvodom. Vedci sa domnievajú, že vltavín vznikol pri zrážke meteoritu so Zemou. Roztavená hornina sa rozptýlila stovky kilometrov a vznikli zelené tektity, ktoré sa nachádzajú neďaleko rieky Vltavy. Podľa inej verzie je vltavín fragmentom kométy, ktorá nezhorela v atmosfére a spadla na Zem. Tieto teórie potvrdzuje skutočnosť, že ložiská vltavínu sa nachádzajú len v Českej republike.
Názov českého pyropového granátu pochádza zo spojenia dvoch gréckych slov – pyro a vólo, čo znamená „oheň“ a „oko“. Naši predchodcovia tento kameň tiež nazývali „zmrznutá dračia krv“ pre jeho ohnivý sklovitý lesk. Granátové jablko sa stalo veľmi populárnym počas stredoveku. Vládcovia a šľachtici nosili pyropové šperky a považovali ich za symbol moci, múdrosti a lásky.
- Log in to post comments